Jakiś czas temu szczegółowo opisaliśmy temat nurkowania niemowląt (procesy, reakcje i mechanikę działania) To wszystko jest ważne, żeby budować świadomość, poznać temat „głębiej” podczas gdy wokół powtarzane są te same hasła o nurkowaniu. Jednak najważniejszym elementem procesów związanych z nurkowaniem niemowląt jest odpowiednie przygotowania i adaptacja maluszków.
Procesy oswajania z wodą niemowląt niezbędne do wykonywania zanurzeń:
1.Zapoznanie z otoczeniem i nową przestrzenią – zaczynamy od podstaw ? Żeby przejść do kolejnego z etapów ten musi być spełniony. Jak to zrobić? Zagospodaruj czas, tak aby mieć zapas na przebranie siebie i maluszka, przygotowanie do zajęć i odsapnięcie po przebieraniu w szatni lub na niecce basenu (w spokojny sposób postawcie na zaznajomienie się z nową sytuacją i otoczeniem).
To może wydawać się mało istotne, ale zdecydowanie jest bazą każdych kolejnych działań.
2.Zapoznanie ze strukturą wody i zabawkami na basenie – główna zasada to ta, która mówi o tym, że zanim zaczniesz działać daj czas na osowienie się z tematem. Zacznij od głaskania wody, pokazywania jej w ruchu, zachęcania dziecka do swobodnej zabawy i testowania jej właściwości. Użyj konewek, kubeczków i polewaków do tego żeby zaciekawić dziecko.
3.Stopniowe oswajanie z woda na głowie i twarzy – jeżeli widzisz, że maluch dobrze reaguje na wcześniejsze punkty, zacznij przecierać jego buzie zwilżoną ręką, polewaj stopniowo kropelkami a kolejno większy strumieniem jego ramiona, tył głowy, policzki. Dobrym sposobem jest również zachęcenie dzieci do swobodnego chlapania i rozchlapywania wody będą z w różnych pozycjach.
4.Daj przykład – zacznij polewać po głowie i buzi siebie, spadające krople mogą ochlapywać malucha. To super przykład z którego maluch naturalnie będzie czerpał bodźce do działania i dodatkowe oswojenie z wodą.
5.Wprowadź jasny przekaz i sygnał przy polewaniu buzi – to ważny punkt, który pozwoli odpowiednio przygotować się maluchowi do sytuacji. Rozpocznij polewanie buzi na sygnał: „1,2,3 nurek” na hasło nurek polej dziecko po głowie / buzi – zaobserwuj reakcje jeżeli jest w porządku powtórz czynność, jeżeli maluch się zestresuje daj mu przestrzeń do swobodnego odpoczynku i spróbuj raz jeszcze.
6.Pierwsze zanurzenie – jeżeli maluch jest oswojony z woda na buzi, widzisz że na hasło nurek zaczyna reagować, przy asekuracji i wprowadzeniu instruktora zaczniecie wykonywać pierwsze zanurzenia. Pierwsze zanurzenia odbywają się w pionie (wspólne z rodzicem) tak, aby kontrolować reakcje dziecka pod wodą. Jest to krótkie spokojne zanurzenie, w jednostajnym rytmie.
Pamiętaj, żeby dopasować się do potrzeb dziecka, spokój, przestrzeń do oswojenia z wodą w indywidualnym tempie to najważniejsze co możemy dać maluchowi na basenie. Najlepszą opcją jest oswojenie, ćwiczenie i rozpoczęcie nurkowania pod okiem profesjonalnych instruktorów pływania-Zapraszamy Cię do naszej szkoły 🙂 Zostań Maniakiem Pływania i #Wplywajnazdrowie!
Mania Pływania,
Julia Małek