Umiejętność pływania jest jedną z ważniejszych umiejętności do opanowania w życiu każdego człowieka. Dzięki niej czujemy się pewniej i bezpieczniej w kontakcie z wodą, pływanie niesie ze sobą również ogrom korzyści zdrowotnych. Od czego więc zacząć? Postaramy się przybliżyć Wam ten temat!

  • Oswajanie z wodą – warto pamiętać, że zarówno w pływaniu jak i w każdym innym sporcie najlepsze efekty osiągamy, gdy wykonywana czynność sprawia nam przyjemność. W tym wypadku, ważne jest by na początku swojej przygody pływackiej zaprzyjaźnić się z wodą. By to osiągnąć polecamy systematycznie przyzwyczajanie do wody poprzez przemywanie twarzy, polewanie głowy podczas domowych kąpieli, wykonywanie spokojnych wydechów pod strumieniem wody czy zabawy z wydechami do wody. W przypadku dzieci do tego procesu warto wykorzystać kolorowe gadżety a chlapanie i polewanie zamienić w zabawę. Taki zabieg spowoduje, że woda będzie się kojarzyć z czymś pozytywnym i ciekawym.
  • Zajęcia na basenie – odpowiedni czas na rozpoczęcie nauki pływania? Właśnie teraz lub im wcześniej tym lepiej! Przy wyborze odpowiedniej grupy należy uwzględnić wiek i poziom oswojenia z wodą. By dobrze przygotować się na pierwsze zajęcia należy pamiętać o odpowiednio dobranym stroju (zbyt luźny lub zbyt ciasny może powodować dyskomfort) oraz zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria do pływania tj. Czepek, okularki, klapki oraz ręcznik.
  • Wsparcie i motywacja – jest to niezwykle ważny punkt. Przed zajęciami warto przeprowadzić z dzieckiem rozmowę, która przybliży zarys zajęć, przedstawi czas ich trwania, przybory które będą używane oraz wartości jakie ze sobą niosą. Dzięki temu dziecko będzie czuło się pewniej, co przełoży się na obniżenie stresu związanego z nową aktywnością i umożliwi naukę w przyjemnej atmosferze. Pozytywna motywacja i nastawienie to podstawa 😊
  • Wybór Basenu – Komfort i bezpieczeństwo to kryteria na które warto zwrócić największą uwagę przy wyborze lokalizacji. Obiekty powinny być przystosowane do danych grup zajęciowych pod względem głębokości, temperatury oraz sposobu oczyszczania wody. Na start polecamy baseny z podgrzewaną wodą, która sprzyja rozluźnieniu dzieci oraz zmienną głębokością z dostępem do części płytkiej (jako super przestrzeń do wyławiania przedmiotów z dna lub wykonywania złożonych ćwiczeń) oraz części głębokiej (niezbędnej do wykonywania skoków i swobodnego pływania np. ze sprzętem wypornościowym).                                                                                                                                                                                                                                                  W procesie nauczania bardzo ważna jest systematyczność i cierpliwość. Warto doceniać  każdych (nawet najmniejszych) postępów. Przełoży się to na większą radość i  swobodę podczas nauki pływania, a dobre nastawienie jest kluczem do sukcesu.

Trzymamy za Was kciuki i do zobaczenia na basenie!

Ola i Julia | Team Mania Pływania


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *