Myślisz o rozpoczęciu wodnej przygody z niemowlęciem? To doskonale! W kilku krokach opowiemy Ci jak się do tego przygotować.

Kiedy zacząć?

Czas w którym rekomendujemy rozpoczęcie zajęć na basenie to ok. 3 miesiąc życia dziecka kiedy niemowlę kontroluje i sztywno trzyma główkę oraz nie ma żadnych przeciwskazań od np. lekarza prowadzącego.

Wybór basenu

Zajęcia dla niemowląt powinny odbywać się w specjalnie dostosowanym do ich potrzeb basenie. Temperatura wody powinna wynosić 31-34 stopnie. Najbardziej odpowiednia głębokość basenu to 1,2-1,4 m. z uwagi na bezpieczeństwo i komfort uczestników podczas zajęć. Woda w nieckach dedykowanych niemowlętom podlega również pod restrykcyjne normy sanepidu (jej czystość i jakość powinna być sprawdzana jeden raz w tygodniu przez odpowiednie służby).

Udogodnienia pływalni

Przy wyborze lokalizacji zajęć warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie i udogodnienia dla rodziców i dzieci takie jak dostępność: przewijaków, fotelików, przebieralnie, parking, przestrzeń strefy mokrej i suchej.

Odpowiednie przygotowanie

Podczas pakowania polecamy zagospodarować jedną torbę dla maluszka a drugą dla rodzica. W torbie maluszka powinna znaleźć się obowiązkowo pieluszka do wody, kosmetyki pielęgnacyjne, których używacie podczas kąpieli, 2 ręczniki. W torbie rodzica: strój do wody, czepek, okularki, klapki, kosmetyki pielęgnacyjne, ręcznik.

Zadbanie o spokój, drzemkę i posiłek

Przed zajęciami warto zadbać o spokój dziecka, tak aby uniknąć rozkojarzenia i rozdrażnienia malucha oraz drzemkę dostosowaną do jego rytmu dobowego. Podczas zajęć niemowlę powinno być najedzone, jednak nie przejedzone. Najlepiej rozplanować posiłek na ok 25-30 minut przed wejściem do wody. W przypadku mniejszych dzieci spokojnie możecie delikatnie „podkarmić” je przed wejściem do wody, aby uniknąć uczucia głodu podczas zajęć.

Mania Pływania

Julia Małek

EnglishPolishUkrainian