Wydech do wody to niezbędny element w procesie nauki pływania, który nauczany jest od pierwszych zajęć. Na początku może być wyzwaniem. Zdarza się, że mimo wielu prób, woda wciąż dostaje się do nosa, co może stanowić dyskomfort. Co należy zrobić, aby tego uniknąć? Spieszę do Was z odpowiedzią!

            Na początku należy ustalić jedną z najważniejszych kwestii czy wydech do wody wykonywać nosem, czy ustami. Wydech nosem jest w pełni prawidłowy, jednak nie jest to jedyna opcja. Do tego jednak dojdziemy w dalszej części. Wydech nosem niesie za sobą mnóstwo korzyści. Jest to przede wszystkim zmniejszenie szansy na zachłyśnięcie się wodą. Powietrze, które jest wydychane tworzy barierę, która uniemożliwia dostanie się wody do dróg oddechowych. Kolejną ważną zaletą, jest możliwość precyzyjnego kontrolowania długości wydechu. 

W tym miejscu powraca pytanie, czy wydech ustami jest prawidłowy? Ciężko temu zaprzeczyć, tym bardziej, że sama go stosuje podczas pływania. Umożliwia wykonanie wydechu bardzo szybko, co z kolei sprzyja szybkiemu dotlenieniu organizmu. Jednakże wydech ustami na początku pływackiej przygody może stanowić wyzwanie, szczególnie przy opanowaniu umiejętności kontroli nad długością wydechu. Powoduje to, że często wydech trwa zbyt krótko. Warto również unikać sytuacji, w których podczas pływania głowa zostaje pod wodą mimo, że całe powietrze zostało już wypuszczone, ponieważ spowoduje to, że przy kolejnych sekwencjach organizm będzie potrzebował większej ilości powietrza i zacznie się szybciej męczyć.

Pojawia się więc pytanie: jak wykonać prawidłowy wydech do wody? Oto kilka najważniejszych kroków. Będąc na basenie należy złapać się jego krawędzi oraz wziąć wdech ustami. Bezpośrednio po tym, zbliżając twarz do tafli wody należy zacząć wypuszczać powietrze nosem. Rozpoczynając naukę tego elementu dobrze jest wydychać powietrze przez cały czas, będąc pod wodą. Na początku wydech może się wydać chaotyczny, jednak ważne, by pamiętać, że praktyka czyni mistrza!

Trzymam kciuki za Wasze wydechy i do zobaczenia na basenie!

Ola | Team Mania Pływania


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolishUkrainian