Tory przeszkód
Uwielbiamy tory przeszkód i często stosujemy je podczas zajęć. Dobieramy ćwiczenia tak, aby w jak największym stopniu wpływały na motywację dzieci i miały dla nich dobroczynne działanie. Ćwiczenia w formie toru przeszkód można wprowadzać dla dzieci już od momentu rozpoczęcia czworakowania, nie znaczy to, że starszaki mają przy tym mniej świetnej zabawy. Tory bardzo dobrze sprawdzają się w grupach Baby swim 12-24 miesiące, 2-3 latków, 3-5 latków, 5-9 latków, a nawet na basenie sportowym! Dobrze o tym wiemy 😉
Dlaczego tory przeszkód są tak wartościowe?
– Każde dziecko może pokonać tor w swoim indywidualnym tempie.
– W związku z możliwością przejścia toru wielokrotnie dzieci poznają trasę i z każdym kolejnym razem pokonując go mają więcej pewności siebie i odwagi.
– Tory przeszkód doskonale wpływają na procesy poznawcze i pamięć.
– Mają korzystny wpływ na koordynację ruchową i umiejętności motoryczne.
– Tunele i tory przeszkód wspomagają prawidłowy rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej.
– Podczas przemierzanych stacji, dzieci odkrywają różnorodne możliwości pokonania trasy.
– Tory przeszkód dają możliwość wprowadzeni ćwiczeń o narastającej trudności.
-Tory przeszkód świetnie sprawdzają się na basenie. Mamy od Was wiele wiadomości, że królują również wśród domowych zabaw.
Jak można wykorzystać koncepcje torów przeszkód podczas domowych zabaw?
– Dla maluszków możecie skonstruować tor z tego co macie pod ręką: krzeseł, koców, poduszek, ręczników, pianowych puzzli, hula – hop.
– Dla starszaków świetnie sprawdzi się tor przeszkód ze stacjami: chodzenie po wyznaczonej linii (z taśmy lub sznurowadła), skoki pomiędzy poduszkami, przejście przez tunel zrobiony z krzeseł.
– A dla młodzieży i dorosłych polecamy stacje z ćwiczeniami do zrobienia w określonym czasie: przeskakiwanie przez przedmiot, pajacyki, trucht w miejscu, „delfinki” (skok, podpór i wyrzut nóg w tył), taczki – świetne ćwiczenie w parach 😉
Pamiętajcie ruch to zdrowie!
Julia Małek / Mania Pływania