Styl grzbietowy – najczęściej to właśnie od niego zaczyna się przygodę z pływaniem. Dzieje się tak, ponieważ dzięki naturalnej wyporności po przełamaniu strachu, stosunkowo łatwo można opanować leżenie na plecach. Dodatkowym atutem jest fakt, że jest to jedyny styl, w którym głowa znajduje się nad wodą. Warto również zauważyć, że pływanie stylem grzbietowym ma wiele zalet prozdrowotnych m.in. wzmacnia kręgosłup, a także poprawia wydolność organizmu.

Przechodząc do techniki pływania na plecach, opiera się ona na naprzemiennych ruchach rękami i nożycowymi kopnięciami nóg. W tym przypadku ruch barków i nóg wykonywany jest niezależnie od siebie.

Ruchy rękami wykonywane są naprzemiennie do tyłu. W momencie wynurzenia ręki z wody tuż przed ponownym jej zanurzeniem, należy wykonać delikatną rotację tułowia w kierunku ręki, która ląduje pod wodą. Przenosząc rękę nad wodą powinna ona być wyprostowana, a dłoń obrócona tak, aby mały palec jako pierwszy zanurzał się pod wodę. Po włożeniu ręki pod wodę należy ją lekko zgiąć w łokciu. Najważniejsze elementy przy pracy rąk, o których trzeba pamiętać to wyprostowana ręka przy przenoszeniu jej nad powierzchnią wody, a w momencie zanurzenia rękę należy trzymać jak najbliżej ucha.

Ruchy nogami określa się jako pionowe nożyce. By uzyskać odpowiednią dynamikę, należy zwracać uwagę, aby nogi nie zanurzały się zbyt głęboko pod wodę. Kopnięcia powinny być wykonywane jak najbliżej powierzchni wody. Dodatkowo warto pamiętać, że podczas wykonywania ruchu nogami mają być wyprostowane, jednak stawy nie mogą być zablokowane. Przy ruchach kończynami dolnymi wyróżnia się fazę przygotowawczą (ku dołowi), po której następuje faza właściwa, która opiera się na energicznym ruchu podudzia i stopy ku górze. Niekiedy palce stopy wynurzają się podczas tego ruchu z wody.  Szybkość i efektywność pływania zależy od odpowiedniej techniki kopnięć. Stopy powinny być blisko siebie, a nogi nie mogą wykonywać zbyt szerokich ruchów.

Pamiętając o tym gwarantuje, że pływanie grzbietem będzie przyjemne i skuteczne!

Ola|Team Mania Pływania

EnglishPolishUkrainian