Po narodzinach oswajanie z wodą zaczyna się już podczas kąpieli, to dobry czas na obserwowanie odruchów i dynamicznych zmian malucha. Kiedy  wybieramy się z niemowlęciem na basen warto  pamiętać o paru istotnych elementach, które pomogą w organizacji i wpłyną na komfort małych pływaków i ich rodziców.

Najważniejszymi aspektami warunkującymi to jak dziecko będzie reagowało na nową sytuację jest to czy jest wyspane i najedzone –  najodpowiedniejszą porą na zajęcia pływania jest pora po spaniu lub drzemce oraz po posiłku. W tym miejscu należy zwrócić uwagę by dziecko po posiłku miało możliwość odpoczynku. Między jedzeniem a wejściem do wody powinno minąć około pół godziny. Wyjątek stanowi karmienie piersią, gdzie można nakarmić maluszka nawet kwadrans przed wejście na basen, pamiętając, by nie przesadzić z ilością pokarmu, oraz zadbać o prawidłowe odbicie.

Przed zajęciami powinniśmy zadbać o komfort i spokój dziecka. Wizyta na basenie, która jest dla niego nową sytuacją i niesie za sobą wiele nieznanych bodźców takich jak nowe miejsce, otoczenie, dźwięki, zapachy oraz  obcych ludzie może być dla niemowlęcia wyzwaniem, a zwłaszcza kiedy jest wcześniej rozdrażniony, niewyspany czy głodny.

Należy również pamiętać  o tym, że wszystkie pozytywne jak i negatywne emocje rodzica i otoczenia są bardzo łatwo wyczuwane przez dziecko i warunkują jego nastrój. Przed oraz podczas zajęć warto, aby rodzice zwracali uwagę na to, aby być spokojni, rozluźnieni i pozytywnie nastawieni. Instruktor wyjaśnia, oswaja, odpowiada na zadane mu pytania, pokazuje i tłumaczy jak wykonać ćwiczenia oraz dostosowuje tempo adekwatnie do grupy, tak, aby każdy mógł czuć się komfortowo i swobodnie.

Cenne wskazówki:

– Daj dziecku czas na adaptację. Jest to dla niego nieznana sytuacja, której towarzyszy mnóstwo nowych bodźców. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu i dłuższej adaptacji do nowych warunków. Bądźmy wyrozumiali pamiętając, że dziecko również może mieć „lepsze” lub „gorsze” dni i jest to naturalne, w takich chwilach pozwólmy mu na drobne odstępstwa od ćwiczeń czy grupy i dajmy więcej przestrzeni.

-staraj się mówić do dziecka tak jak w domu, zwracając się do niego pieszczotliwie, radośnie i wesoło. Kiedy nasz głos będzie spokojny, dziecko poczuję się pewniej i bezpieczniej.

– Postaraj się wykonywać płynne, delikatne ruchy, unikając „ściskania” dziecka zbyt mocno by mogło czuć się komfortowo, pamiętaj, że im mocniejszy i sztywniejszy mamy chwyt tym dziecko jest bardziej spięte.

-Staraj się trzymać dziecko  taki sposób, aby linia jego barków była na linii wody,  zapobiegnie to wyziębieniom. Jednocześnie zwracaj  uwagę na to gdzie znajduję się bródka dziecka, by zapobiec niekontrolowanemu zachłyśnięciu.

– Chwal konstruktywnie, dopinguj, nagradzaj dziecko za postępy i ciesz się razem z nim nowymi osiągnięciami.

– Pamiętajże zajęcia na basenie są dla Was, a każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

Pakowanie na basen

Kolejnym ważnym punktem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie techniczne –  pakowanie. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest spakowanie siebie i dziecka w dwie oddzielne torby, co usprawni przebieranie się w szatni.

Torba maluszka powinna być wyposażona w pieluszkę specjalnie przystosowaną do wody, kilka sztuk pampersów, chusteczki nawilżające, ręcznik z kapturkiem na basen, zapasowy ręcznik do wycierania w szatni, kosmetyki do pielęgnacji takie jak płyn do mycia dla niemowląt, oliwka lub krem (do natłuszczenia niemowlęcia wyłącznie po basenie – nie korzystamy z oliwki i kremów natłuszczających przed wejściem do wody, dbając o jakość wody, w jakiej pływamy oraz bezpieczeństwo malucha podczas chwytów i zmiany pozycji w  wodzie). Kolejnym ważnym elementem jest ubranko zapasowe, które będzie bezpiecznym wyjściem gdy poprzednie nam zamoknie czy spadnie na wilgotną podłogę. Warto również wziąć ze sobą przekąskę po basenie, ponieważ maluszki w wodzie nabierają ogromnego apetytu. Dodatkowymi elementami,  które mogą być dodatkiem do torby niemowlaka jest spray do uszu  np.: Olivocap, który służy do natłuszczenia wnętrza ucha, by zapobiec wpływaniu do niego wody oraz sól fizjologiczna, którą możemy użyć do przemycia oczek niemowlaka w przypadku, kiedy byłyby podrażnione.

Torba rodzica powinna być wyposażona w strój kąpielowy przylegający do ciała, okularki, czepek, ręcznik, klapki oraz kosmetyki do pielęgnacji.

Krok po Kroku

Po pakowaniu, drzemce, posiłku i dobrym nastawieniu czas wyruszyć w drogę na basen.

1.Po wejściu do budynku basenu, zostawiamy okrycia wierzchnie oraz obuwie w szatni głównej

2. Do szatni basenowej wchodzimy 15-20 minut przed zajęciami, dając sobie zapas czasu, na przygotowanie się do zajęć  (do szatni możemy wejść z nosidełkiem, w którym będzie przebywało dziecko podczas przebierania się rodzica).

3. Dziecko przebieramy na przewijaku pamiętając, by być przy nim cały czas. 

4. Opłukujemy się razem z dzieckiem pod prysznicem i zawijamy je w ręcznik z kapturkiem, alby zapobiec wyziębieniu)

5. Wchodzimy na nieckę basenową, czekamy aż poprzednia grupa skończy zajęcia, następnie sprawdzana jest obecność oraz instruktor zaprasza kursantów do wody.

6. Po zajęciach myjemy się razem z dzieckiem pod prysznicem

7. Osuszamy dokładnie dziecko zwłaszcza główkę i uszy, ubieramy dziecko oraz siebie (odpowiednio do temperatury otoczenia, by nie przegrzać malucha).

8. Po wyjściu z szatni pozostajemy na terenie basenu jeszcze przez około 30 minut, by odetchnąć po zajęciach, oraz przyzwyczaić malucha do zmiany temperatury otoczenia. To doskonały czas na przekąskę i nakarmienie dziecka.

Trzymamy za Was kciuki! Basen to wyjątkowa i niezwykle wartościowa przygoda dla każdego malucha.

Julia Małek / Mania Pływania

EnglishPolishUkrainian