Po narodzinach oswajanie z wodą zaczyna się już podczas kąpieli, to dobry czas na obserwowanie odruchów i dynamicznych zmian malucha. Przed pierwszą wizytą na basenie z niemowlęciem warto  pamiętać o paru istotnych elementach, które pomogą w organizacji i wpłyną na komfort małych pływaków i rodziców.

Najważniejszymi zmiennymi warunkującymi to, jak dziecko będzie reagowało na nową sytuację jest to, czy jest wyspane i najedzone –  najbardziej odpowiednią porą na zajęcia pływania jest czas, który nie koliduje ze spaniem lub drzemką oraz pora po posiłku. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, by dziecko po posiłku miało możliwość odpoczynku. Między jedzeniem a wejściem do wody powinno minąć około pół godziny. Wyjątek stanowi karmienie piersią, gdzie można nakarmić maluszka nawet kwadrans przed wejście na basen, pamiętając, by nie przesadzić z ilością pokarmu, oraz zadbać o prawidłowe odbicie.

Przed zajęciami warto zadbać o komfort i spokój dziecka. Wizyta na basenie, jest dla niego nową sytuacją i niesie za sobą wiele nieznanych bodźców takich jak odmienna od codziennej przestrzeń, otoczenie, dźwięki, zapachy oraz inni ludzie. Sytuacja może być dla niemowlęcia wyzwaniem, a zwłaszcza kiedy jest wcześniej rozdrażniony, niewyspany czy głodny.

Warto pamiętać  o tym, że wszystkie pozytywne, jak i negatywne emocje rodzica i otoczenia są bardzo łatwo wyczuwane przez dziecko i wpływają na jego nastrój. Przed oraz w trakcie zajęć warto, aby rodzice zwracali uwagę na to, by być spokojni, rozluźnieni i pozytywnie nastawieni. Instruktor wyjaśnia, oswaja, odpowiada na zadane mu pytania, pokazuje i tłumaczy jak bezpiecznie wykonać ćwiczenia oraz dostosowuje tempo adekwatnie do grupy, tak, aby każdy mógł czuć się komfortowo i swobodnie.


Cenne wskazówki:

– Daj dziecku czas na adaptację. Jest to dla niego nieznana sytuacja, której towarzyszy mnóstwo nowych bodźców. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu i dłuższej adaptacji do nowych warunków. 

– Bądź wyrozumiały pamiętając, że dziecko również może mieć „lepsze” lub „gorsze” dni i jest to naturalne, w takich chwilach pozwól mu na drobne odstępstwa od ćwiczeń czy grupy i przekaż więcej przestrzeni.

-Staraj się mówić do dziecka tak jak w domu, zwracając się do niego pieszczotliwie, radośnie i wesoło. Kiedy usłyszany głos będzie spokojny, dziecko poczuję się pewniej i bezpieczniej.

– Postaraj się wykonywać płynne, delikatne ruchy, unikając „ściskania” dziecka zbyt mocno by mogło czuć się komfortowo, pamiętaj, że im mocniejszy i sztywniejszy chwyt, tym dziecko jest bardziej spięte.

-Staraj się trzymać dziecko w taki sposób, aby linia jego barków była na linii wody,  zapobiegnie to wyziębieniom. Jednocześnie zwracaj  uwagę na to, gdzie znajduje się bródka dziecka, by zapobiec niekontrolowanemu zachłyśnięciu.

– Chwal konstruktywnie, dopinguj, nagradzaj dziecko za postępy i ciesz się razem z nim nowymi osiągnięciami.

– Pamiętaj, że zajęcia na basenie są dla Was, a każde dziecko rozwija się we własnym tempie.


Pakowanie na basen

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie techniczne –  pakowanie. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest spakowanie siebie i dziecka w dwie oddzielne torby, co usprawni przebieranie się w szatni.

Torba maluszka powinna być wyposażona w pieluszkę specjalnie przystosowaną do wody, kilka sztuk pampersów, chusteczki nawilżające, ręcznik z kapturkiem na basen, zapasowy ręcznik do wycierania w szatni, kosmetyki do pielęgnacji: płyn do mycia dla niemowląt, oliwka lub krem – do natłuszczenia niemowlęcia po basenie  (nie należy korzystać z oliwki i kremów natłuszczających przed wejściem do wody, dbając o jakość wody oraz bezpieczeństwo malucha podczas chwytów i zmiany pozycji w  wodzie). Kolejnym elementem jest ubranko zapasowe, które będzie bezpiecznym wyjściem, gdy poprzednie zamoknie / spadnie na wilgotną podłogę. Warto również wziąć ze sobą przekąskę po basenie – maluszki w wodzie nabierają ogromnego apetytu. Dodatkowym opcjonalnym wyposażeniem,   może być spray do uszu, który służy do natłuszczenia wnętrza ucha, by zapobiec wpływaniu do niego wody oraz sól fizjologiczna, którą można użyć do przemycia oczek niemowlaka w przypadku, kiedy byłyby podrażnione.

Torba rodzica powinna być wyposażona w strój kąpielowy przylegający do ciała, okularki, czepek, ręcznik, klapki oraz kosmetyki do pielęgnacji.


Krok po Kroku

Po pakowaniu, drzemce, posiłku i dobrym nastawieniu czas wyruszyć w drogę na basen.

1.Po wejściu do budynku basenu (jeżeli budynek posiada szatnie) można pozostawić okrycia wierzchnie oraz obuwie w szatni głównej.

2. Do szatni basenowej dobrze jest wejść około  15-20 minut przed zajęciami, dając sobie zapas czasu, na przygotowanie się do zajęć  (do szatni możecie wejść z nosidełkiem, w którym będzie przebywało dziecko podczas przebierania się rodzica).

3. Szatnie dla niemowląt wyposażone są w przewijaki, na których możecie bezpiecznie przebrać malucha, pamiętając, by być przy nim cały czas. 

4. Przed wejściem na nieckę w strefie mokrej należy skorzystać z natrysków i opłukać się razem z dzieckiem pod prysznicem i zawinąć je w ręcznik, alby zapobiec wyziębieniu przed wejściem do wody).

5. Przed rozpoczęciem zajęć, po wyjściu z szatni, dobrze jest poczekać, aż poprzednia grupa skończy zajęcia, następnie sprawdzana jest obecność oraz instruktor zaprasza kursantów do wody.

6. Po zajęciach należy się opłukać pod natryskami razem z dzieckiem.

7. Po wyjściu ze strefy natrysków dobrze jest dokładnie osuszyć dziecko zwracając szczególną uwagę na główkę i uszy oraz ubrać dziecko i siebie (odpowiednio do temperatury otoczenia, by nie przegrzać malucha).

8. Po wyjściu z szatni warto pozostać na terenie basenu jeszcze przez około 30 minut, by odetchnąć po zajęciach, oraz przyzwyczaić malucha do zmiany temperatury otoczenia. To doskonały czas na przekąskę i nakarmienie dziecka.


Trzymamy za Was kciuki! Basen to wyjątkowa i niezwykle wartościowa przygoda dla każdego malucha.


Julia Małek / Mania Pływania