Najistotniejszą pozycją w zestawie basenowym malucha jest pieluszka do pływania. Pieluszki do wody mają bardzo ważną rolę – odpowiednio dobrane pomagają w utrzymaniu czystości dzieci i wody.

Podstawowy wybór to wybór pomiędzy pieluszkami jednorazowymi i wielorazowymi. Jaką pieluszkę wybrać?


Jednorazowe pieluszki do wody wyglądem przypominają zwykłego pampersa, posiadają wkłady chłonące oraz wyprofilowane falbanki zapobiegające przeciekaniu,  wykonane z materiału odpornego na wsiąkanie wody.

W przypadku doboru odpowiedniej pieluszki  do pływania obowiązują te same zasady, jak w przypadku innych pieluch. Pieluszka musi mieć odpowiedni rozmiar, ponieważ zbyt luźna nie będzie skuteczna. Najważniejszym czynnikiem warunkującym dobranie odpowiedniej pieluszki jest waga dziecka. Producenci zazwyczaj posługują się trzema rozmiarami: Small ok. 4-9 kg , Medium ok. 7-13 kg oraz Large ok. 12-24.

Kąpieluszki są proste w użyciu, najczęściej posiadają ściągacze lub rzepy. Są dostępne w większości sklepów oraz drogerii.

 

Neoprenowe pieluszki do pływania wykonane są z elastycznego, rozciągliwego neoprenu, dzięki któremu materiał przepuszcza powietrze, jednak nie pozwala przedostać się wilgoci z jednej strony materiału na drugi. Dodatkowo neopren to materiał wykorzystywany w piankach do nurkowania, dzięki czemu  pomaga dziecku w utrzymaniu ciepła. Pieluszki neoprenowe posiadają ściągacze, które pomagają w zatrzymywaniu wszelkich nieczystości.

Pieluszka jest bardzo prosta w użyciu,  podobnie jak majteczki lub spodenki. Po zakończonej wizycie na basenie pieluszkę neoprenową  należy, wypłukać w chłodnej wodzie i osuszyć z dala od bezpośredniego działania słońca lub innego źródła ciepła.

Pieluszki wielorazowego użytku są łatwo dostępne. Obecnie na rynku producenci oferują szeroką gamę tych produktów. Istnieje możliwość wyboru spośród wielu motywów, wzorów i kolorów, oraz dodatków jak np. napy umożliwiające regulacje wielkości, by pieluszka dłużej służyła dziecku. Dostępne są również majteczki przypominające kąpielówki, szorty czy pampersy.

Pieluszki wielorazowe można kupić w internecie lub stacjonarnych sklepach dla dzieci. Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru należy sugerować opisem producenta, wiekiem oraz wagą dziecka.

Podstawową zaletą pieluszki wielorazowej jest dbałość o środowisko przez możliwość używania jej wielokrotnie. Pieluszka „wielo” przy cotygodniowym uczęszczaniu z maluchem na zajęcia jest bardziej opłacalna niż kupowanie jednorazowych pieluszek, a przy tym ma wpływ na zmniejszenie produkcji śmieci.

Julia Małek / Mania Pływania

EnglishPolishUkrainian