Najistotniejszą pozycją w zestawie kąpielowym Twojego dziecka jest pieluszka do pływania.

Jaką pieluszkę powinniśmy wybrać ?

Podstawowy wybór to wybór pomiędzy pieluszkami jednorazowymi i wielorazowymi.

Jednorazowe pieluszki do wody wyglądem przypominają zwykłego pampersa, posiadają wkłady chłonące oraz wyprofilowane falbanki zapobiegające przeciekaniu,  wykonane z materiału odpornego na wsiąkanie wody.

W przypadku doboru odpowiedniej pieluszki  do pływania obowiązują te same zasady, jak w przypadku innych pieluch. Pieluszka musi mieć odpowiedni rozmiar, ponieważ zbyt luźna nie będzie skuteczna. Najważniejszym czynnikiem warunkującym dobranie odpowiedniej pieluszki jest waga dziecka. Producenci zazwyczaj posługują się trzema rozmiarami: Small 4-9 kg , Medium 7-13 kg oraz Large 12-24.

Kąpieluszki są proste w użyciu, najczęściej posiadają ściągacze lub rzepy. Są dostępne w większości sklepów oraz drogerii.

Koszt jednego opakowania (10szt) to około 15-20 zł.

Warto zaznajomić się z innymi rozwiązaniami, wśród których znajdują się neoprenowe pieluszki do pływania

Neoprenowe pieluszki do pływania wykonane są z elastycznego, rozciągliwego neoprenu, dzięki któremu materiał przepuszcza powietrze, jednak nie pozwala przedostać się wilgoci z jednej strony materiału na drugi. Dodatkowo neopren to materiał wykorzystywany w piankach do nurkowania, dzięki czemu  pomaga dziecku w utrzymaniu ciepła. Dodatkowo pieluszki neoprenowe posiadają ściągacze, które pomagają w zatrzymywaniu wszelkich nieczystości.

Pieluszka jest bardzo prosta w użyciu,  ubieramy w nią dziecko  jak w majteczki lub spodenki. Po zakończonej wizycie na basenie pieluszkę neoprenową  zdejmujemy, płuczemy w chłodnej wodzie i suszymy z dala od bezpośredniego działania słońca lub innego źródła ciepła.

Pieluszki wielorazowego użytku są łatwo dostępne. Obecnie na rynku producenci oferują nam szeroką gamę tych produktów. Mamy możliwość wyboru spośród wielu motywów, wzorów i kolorów, oraz dodatków jak np. napy umożliwiającymi regulacje wielkości, by pieluszka dłużej służyła dziecku. Znajdziemy również majteczki przypominające kąpielówki, szorty czy pampersy.

Pieluszki wielorazowe można kupić w internecie lub w takich stacjonarnych sklepach dla dzieci. Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru również sugerujemy się wiekiem oraz wagą dziecka.

Podstawową zaletą pieluszki wielorazowej jest dbałość o środowisko przez możliwość używania jej wielokrotnie oraz cena. Można zakupić ją w przedziale cenowym od 40 do 60 złotych. Co przy cotygodniowym uczęszczaniu z maluchem na zajęcia jest bardziej opłacalne niż kupowanie jednorazowych pieluszek oraz zmniejsza produkcję śmieci.

Julia Małek / Mania Pływania

EnglishPolishUkrainian