Jeżeli zastanawiacie jak to jest, że niemowlaki nurkują ten wpis jest dla Was ?

W internecie krąży wiele opinii, filmików i zdań na ten temat. Można przeczytać o „odruchu” niemowlęcym dzięki, któremu niemowlaki wstrzymują oddech pod wodą lub natknąć się na dość brutalne filmiki, na których widać jak ten odruch jest wykorzystywany w nauczaniu „samoratownictwa”.

Obecnie wyzwaniem nie jest znalezienie w internecie odpowiedzi na pytanie a „przefiltrowanie” odpowiedzi i znalezienie wartościowych treści popartych badaniami czy doświadczeniem. Najczęściej po wpisaniu fraz o pływających niemowlakach pokazują się liczne fora i wpisy w gazetach online, które bardzo ogólnie opisują ten temat.

To jak jest z nurkowaniem niemowląt i skąd tyle wątków o ich odruchach umożliwiających nurkowanie❓
Odruch tzw. nurkowania lub wstrzymywania oddechu pod wodą to nic innego jak system umożliwiający przetrwanie w wymagającej sytuacji. Odruch ten występuje u ludzi (w tym niemowląt) oraz u większości ssaków. Jest to reakcja fizjologiczna. Jak to wygląda u niemowląt? Po położeniu niemowlaka do ok. 6 roku brzuszkiem na wodzie najprawdopodobniej wstrzyma oddech, rozpocznie energicznie wykonywać ruchy rączkami i nogami oraz będzie próbował przekręcić się na plecy w celu wzięcia oddechu. Jest to odruch pierwotny, wynikający z mobilizacji organizmu do przetrwania. Następują spowolnienie akcji serca, wstrzymanie oddechu oraz zamknięcie głośni (przepływ wody bezpośrednio do żołądka przy nabraniu wody). Wszystko po to, aby umożliwić przetrwanie w trudnej sytuacji.

Po rozłożeniu tego odruchu na części łatwo dostrzec, że jest to odruch obronny, który niesie za sobą szereg reakcji w organizmie. Takie reakcje są uruchamiane w sytuacji zagrożenia = sytuacji niebezpiecznej, stresującej i obciążającej. Jeżeli bazowalibyśmy wyłącznie na tym odruchu najpewniej skończyłoby się to traumą lub niechęcią.

To właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do kontrolowanego i świadomego nurkowania. Najważniejsza jest adaptacja, to dzięki niej stopniowo oswajamy z wodą, dzięki czemu dzieci doskonale wiedzą czego mogą się spodziewać i są przygotowane do zanurzeń. Składa się na to wiele elementów takich jak oswojenie z wodą na buzi, wprowadzenie sygnału, który jest znakiem dla dzieci poprzedzającym nurkowanie oraz dobrym emocjom, spokoju i radości rodziców w trakcie oraz po wykonaniu zanurzenia.

Tekst skupia się wyłącznie opisaniu odruchu z naciskiem na sens odpowiedniego przygotowania. Można po ty zapytać, okej – ale po co w takim razie w ogóle nurkować z dziećmi ❓ Odpowiednio przeprowadzane nurkowanie to jeden z elementów zajęć (nie jest najważniejszy, nie jest również wyznacznikiem tego czy zajęcia są wartościowe dla dzieci). Wprowadzamy nurkowanie lub bardziej zaawansowane ćwiczenia wtedy kiedy widzimy, że dzieci są na to gotowe. To naturalny kolejny etap zajęć. O korzyściach z pływania i nurkowania możecie przeczytać w innych postach (jest ich niezliczenie wiele).

W odpowiedzi na Wasze pytania i większość treści w internecie, czy niemowlaki potrafią odruchowo zanurkować ❓❓:

– Tak, dzięki wrodzonym odruchom dzieci potrafią odruchowo „zanurkować”. Jednak stanowczo odradzamy takich praktyk. Bez odpowiedniego przygotowania mogą dać zupełnie przeciwny rezultat, zestresować zarówno rodziców jak i dziecko oraz skutecznie zniechęcić je do obcowania z wodą.

Odpowiednie przygotowanie oraz wzięcie poprawki na indywidualne potrzeby i czas adaptacji jest tutaj kluczem. Dlatego też polecamy Wam z całego serca zorganizowane zajęcia z instruktorami pływania niemowląt, na których dzieci pokochają wodę, a wy w bezpieczny sposób nauczycie się wykorzystywać właściwości wody do wsparcia rozwoju dzieci.

Jesteście ciekawi jak powinien wyglądać proces adaptacji, oswojenia i przygotowania do nurkowania dzieci i niemowląt?

Fot. Spokojna fotografia

www.mania-plywania.pl
#swimming #naukaplywania #babyswim #plywanieniemowlat #lekcjeplywania #babyswim


1 Komentarz

Eryk · 28 kwietnia, 2023 o 12:11 pm

Zawsze mnie fascynowało, to jak maluchy świetnie sobie radzą w wodzie. Czasami oglądając różne filmiki, aż wieży się nie chce w to jak świetnie pływają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *