Kraul  jest uznawany za najszybszy styl pływacki. Polega na naprzemiennych ruchach rąk i nóg, przy dostosowanym do tego oddechu. Kraul jest stylem angażującym całe ciało, a jednocześnie stylem, którego uczymy się jako jednego z pierwszych.  Podstawowe ćwiczenia, które są wprowadzane już od pierwszych zajęć to m.in. praca nóg na brzegu, a także pływanie na brzuchu z makaronem.

Technika pływania kraulem to przede wszystkim naprzemienna praca prostymi nogami jak pionowymi nożycami. Ruch dzieli się  na fazę zasadniczą oraz fazę przygotowawczą. Jak sama nazwa wskazuję pierwsza z nich to rzeczywiste kopnięcie czyli przemieszczenie kończyny dolnej ku dołowi. Ruch rozpoczyna się od zgięcia w stawie biodrowym, kolejno przechodzi przez staw kolanowym, który również ulega lekkiemu zgięciu. Fazę kończy zgięcia podeszwy stopy, dzięki czemu można efektywniej wykorzystać powierzchnię napędową stopy. Faza przygotowawcza to nic innego jak powrót kończyny dolnej do pozycji wyjściowej. Polega on w skrócie na prostowaniu kolejno stawów w kończynie dolnej. Aby lepiej zrozumieć ten ruch, można spróbować wykonać go na lądzie leżąc na plecach przy lekkim uniesieniu nóg, lub leżąc na brzuchu na podwyższeniu. Ważne jest by stale kontrolować, czy ruch wychodzi od biodra oraz czy kolana po lekkim zgięciu wracają do pozycji wyjściowej.

Kraul charakteryzuje naprzemienna praca ramion na piersiach.Tak samo jak w przypadku kończyn dolnych ruch dzielimy na fazę właściwą (podwodną) i przygotowawczą (nadwodną). Pierwsza faza dzieli się na wejście ramienia do wody, przeciągnięcie kończyny górnej wzdłuż osi ciała, aż do biodra. Faza kończy się przez zgięcie ręki w stawie łokciowym i wyjęcie kończyny na powierzchnie. Ruch pod wodą jest głównym napędem, natomiast nad wodą ręka wraca do pozycji wyjściowej, dlatego niezwykle ważne jest by cała przechodziła nad wodą. W przypadku, gdy część dłoni podczas przekładania jest zanurzona, spowalnia ruch i prędkość pływania się zmniejsza.

Pływając kraulem głowa znajduje się cały czas pod wodą, wyjątkiem jest wzięcie wdechu. Wówczas głowa przechyla się na rękę, która znajduje się w wodzie. Oddech jest nabierany w czasie przekładania drugiej ręki nad wodą. Sekwencja oddechowa w kraulu, nie należy do najłatwiejszych ze względu na ograniczony czas przeznaczony na wdech.

Opanowanie tego stylu umożliwia szybkie przemieszczanie się po akwenach wodnych. Warto pamiętać, że o ile praca rąk odpowiada w tym wypadku za prędkość to nogi dzięki regularnej pracy pomagają utrzymać równowagę. Dlatego tak ważne jest, by zarówno nogi jak i ręce pracowały regularnie i współgrały ze sobą.

Nie pozostaje nic innego jak iść popływać!

Ola | Team Mania Pływania

EnglishPolishUkrainian