1,2,3 start!
Moment, w którym dziecko samodzielnie i w miarę sztywno trzyma główkę oraz posiada rozwinięty system immunologiczny jest odpowiednim czasem na rozpoczęcie wodnej przygody. Przypada mniej więcej na 3 miesiąc życia dziecka.
Warto pamiętać, że dla niemowlęcia kontakt z wodą jest zjawiskiem naturalnym. Fakt, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była dla niego naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się ma duże znaczenie. Do 6 – 9 miesiąca dziecko ma zakodowane odruchy pierwotne takie jak odruch chodu, chwytu, pełzania, kopania a przede wszystkim umiejętność wstrzymania powietrza. Przebywanie w środowisku wodnym pozwala te odruchy rozwijać, co znacznie usprawnia mięśnie, wzmacnia kościec i wpływa na ogólny rozwój motoryki dziecka. Kolejnym ważnym argumentem jest to, że niemowlęta zazwyczaj lubią leżeć na plecach co umożliwia wykonanie ćwiczeń na grzbiecie (od momentu kiedy dziecko zaczyna siadać, wykazuje mniej chęci, by wykonywać ćwiczenia na plecach, ze względu na to, że ta pozycja ogranicza pole widzenia).
Każdy kolejny etap życia jest dobry na rozpoczęcie nauki pływania. Jednak Im wcześniej zapiszemy dziecko na basen, tym łatwiej i szybciej przyswoi ćwiczone umiejętności, będzie szybciej przyswajać pływackie elementy w przyszłości oraz z pewnością wpłynie to korzystnie na jego rozwój psychofizyczny.
Julia Małek / Mania Pływania