Najlepszy moment na pierwszy samodzielny wyjazd dziecka?
Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Warto pamiętać, że każde dziecko jest odrębną jednostką i rozwija się w swoim tempie. Wiek odgrywa mniejszą rolę od odpowiedniego przygotowania do wyjazdu. Pisząc o przygotowaniu, mamy na myśli doświadczenia i wsparcie, które pozwolą dziecku na czerpanie jak największej radości i satysfakcji.

Kiedy więc najlepiej rozpocząć przygodę z wyjazdami, obozami i koloniami?
Wiele źródeł podaje magiczny wiek, jakim jest 7-8 lat. Z naszego punktu widzenia i wieloletniego doświadczenia podczas prowadzenia obozów i kolonii dla dzieci odpowiedź jest nieco bardziej złożona. Mamy doświadczenie z dziećmi, które pierwszy raz na obozie były już w wieku 6 lat i radziły sobie doskonale, miały dobry kontakt z rówieśnikami, świetnie radziły sobie z codziennymi czynnościami i dzięki wyjazdom nabyły ogrom nowych doświadczeń. Podzieliliśmy więc to pytanie na 3 grupy wiekowe. Są to ramy umowne i tak jak pisaliśmy powyżej, dobrze jest wziąć poprawkę na to, że każde dziecko ma swoje doświadczenia, różną wrażliwość oraz charakter.

 Dziecko w wieku 6,7 i 8 lat jest gotowe jeśli:

-Poza szkołą uczestniczy w zajęciach  dodatkowych,  pływanie,  taniec,  gimnastyka  (zajęcia  grupowe  bez  obecności rodzica).
– Samodzielnie dokonuje czynności higienicznych takich jak prysznic czy mycie zębów, czy potrafi zrobić sobie kanapkę. Pamiętajmy, że dzieci, które nie koniecznie wykonują opisane czynności w domu, świetnie radzą sobie w tego typu obozowych czynnościach samodzielnie – warto dać im odrobinę swobody i sprawdzić to w warunkach domowych 🙂
– Dopytuje o tego rodzaju aktywności, interesują go takie tematy i chce się o nich dowiedzieć więcej lub zależy mu na wyjeździe. Dobrze jest w tym miejscu porozmawiać o wszystkich aspektach obozowej wycieczki, związanych z samodzielnym nocowaniem, planem dnia oraz programem zajęć.

Dziecko w wieku 9,10, 11 lat i więcej jest gotowe jeśli:

Przygotujemy je w odpowiedni sposób (poniżej znajdziecie cenne wskazówki).
– Jeżeli nie ma odgórnych przeciwwskazań do uczestniczenia w tego typu wydarzeniach to  świetny czas na obozową przygodę.
– Dobrze jest wybrać obóz, którego program będzie interesował dziecko oraz równocześnie zachęci je do różnorodnych aktywności i pozwoli na nowe doświadczenia.
– Jeżeli dziecko ma jakiekolwiek obawy lub trudności w kontaktach z rówieśnikami, dobrym pomysłem będzie otwarta rozmowa z nim, pokazanie plusów wyjazdu i zwrócenie się do organizatora z każdym nurtującym pytaniem tak, abyście wspólnie mogli znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji.

Podkreślamy również, że jeżeli dzieci w wieku 10,11 lat wahają się co do wyjazdu, warto zachęcić je i dodać im odwagi kibicując i wspierając podczas takiego wydarzenia, ponieważ prawdopodobnie w późniejszym etapie 12,13 i 15 lat również będą im towarzyszyły takie wahania. Warto jest nabywać nowe doświadczenia i pozwolić na dalszy rozwój w gronie rówieśników na obozach. Umiejętności, które posiądą, zaowocują na każdym późniejszym etapie życia.

Wiecie już, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o pierwszym obozie. A jak najlepiej przygotować dziecko do takiego wyjazdu?

Przed wyjazdem (szczeóglnie pierwszym) powinniśmy:

– Otwarcie porozmawiać z dzieckiem o tym jak wygląda taki wyjazd, przedstawić ramowy plan dnia, opowiedzieć o tym, jakie atrakcje na niego czekają.
– Opowiedzieć o swoich dobrych doświadczeniach z obozami i koloniami, jakie mamy w pamięci.
– Obejrzeć wspólnie zdjęcia i filmy z poprzednich turnusów, aby pokazać dziecku moc atrakcji, uśmiechów i wprowadzić je w dobry nastrój.
– Pozwolić na „nocowanie” u koleżanki/ kolegi lub dziadków – to super mini test przed samodzielnym wyjazdem.
– Zachęcić koleżankę lub kolegę do wspólnego wyjazdu. Dobrym pomysłem przy zapisaniu się na pierwszy obóz jest wybrać się z kimś, kogo się zna – Razem jest zawsze raźniej, a wspólne wspomnienia będą jeszcze leprze!
– Przygodę z dłuższymi samodzielnymi wyjazdami dobrze jest również rozpocząć od krótszych wycieczek oraz uczestniczenia w półkoloniach, które przybliżą obozową aurę.

Pamiętajcie, że zawsze możecie zapytać organizatora o każdą rzecz, która Was interesuje i może rozjaśnić wasze troski. Kibicujmy dzieciom na każdym kroku i pozwólmy im na odkrywanie świata.

Julia Małek / Mania Pływania

EnglishPolishUkrainian