Pewnie, zadajecie sobie to pytanie, jak i wiele innych. Jak mogę wesprzeć moje dziecko? Czy wybrałem/am dla niego najlepszy możliwy strój? Czy mogę je w jakiś sposób przygotować na pierwsze zajęcia? Postaram się rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości.

               Na początku przygody pływackiej przede wszystkim niezwykle ważne jest odpowiednie nastawienie, zarówno ze strony dziecka, jak i rodzica. Ważne, aby dziecko wiedziało, że zajęcia na basenie to nie tylko nauka nowych umiejętności, ale również  super zabawa! Warto opowiedzieć mu wcześniej o zaletach takich zajęć.  Możecie wspomnieć o ciekawych zabawach w wodzie, których na nich nie brakuje, czy o okazji do poznania nowych kolegów. Polecam zajrzeć na naszego Facebooka lub Instagrama, gwarantuje że znajdziecie tam odpowiedzi na wszystkie pytania swojej pociechy. Jako rodzice pamiętajcie również, że na basenie dziecko uczy się samodzielności, dlatego niezwykle istotne jest, aby czuło Wasze wsparcie.

               Możecie również rozpocząć oswajanie z wodą, zanim dziecko zacznie uczestniczyć w zajęciach. Umożliwi to stworzenie pozytywnych skojarzeń z wodą, a mogą pomóc w tym np. domowe kąpiele. Dzięki temu dziecko poczuje się w wodzie bezpiecznie. Idąc dalej proponuje w trakcie kąpieli wymyślać zabawy, dzięki którym woda stanie się przyjaznym środowiskiem do spędzania czasu. Zastanawiacie się pewnie, jak zapewnić dziecku zabawę w małej wannie? Polecam wykorzystać do tego kolorowe gadżety i ulubione zabawki. Mogą to być małe zatapialne przedmioty, które dziecko będzie wyciągać z dna, czy też plastikowe kubki, którymi będziecie polewać ramiona, plecki lub głowę. Wydaje Wam  się, że to nic specjalnego? A jednak, po takich domowych zabawach dziecko będzie bardziej otwarte i chętne do kontaktu z wodą i samej nauki pływania.

               Czy jeśli jednak kąpiele w wannie nie zachęcą dziecka do wody, to powód by z nauki pływania zrezygnować? Nic z tych rzeczy! Pamiętajmy, że każdy robi postępy w swoim czasie i niezależnie czy zajmą one trochę mniej, czy trochę więcej czasu, to dzięki systematyczności, na pewno się uda!

               Warto również spróbować zachęcić i zaangażować dzieci do zajęć na basenie poprzez kompletowanie wyprawki basenowej. Basenowy niezbędnik  to m.in. Klapki, ręcznik, okularki, czepek i strój kąpielowy. Możliwość wyboru np. koloru swoich pierwszych okularków pływackich, na pewno wpłynie na wzrost podekscytowania dziecka. Starajcie się, więc by Wasza pociecha w jak największym stopniu uczestniczyła w przygotowaniach, choćby poprzez pakowanie torby lub plecaka basenowego (nawet jeśli później trzeba będzie coś dołożyć czy poprawić ;))

               To tylko kilka wskazówek, w jaki sposób można pomóc dziecku przygotować się do pierwszych zajęć na basenie. Jak widzicie wcale nie potrzeba wiele. Wsparcie rodzica i zachęta do zajęć jest najlepszym, co możecie już na starcie dziecku podarować.

Trzymam więc kciuki za Wasze przed zajęciowe przygotowania!

Widzimy się na basenie!

Ola | Team Mania Pływania

Kategorie: Pływanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolishUkrainian