Nauka pływania jest złożonym procesem. Istnieje wiele aspektów, które z pozoru nieistotne odgrywają ważną rolę w procesie nauczania i doskonalenia pływania. Prawidłowy wydech do wody ma duży wpływ na zminimalizowanie uczucia zmęczenia podczas pływania. Z kolei dzięki temu, możemy skupić się na prawidłowej technice. Wykonywanie wydechów nieregularnie przyczynia się do utraty większej ilości energii co przekłada się na wolniejsze pokonywanie dystansu.
Pojawia się więc pytanie: jak pracować nad wydechem do wody? Istnieje wiele sposobów, więc postaram się Wam przybliżyć kilka z nich. Najlepiej zacząć od podstawowego ćwiczenia jakim jest równomierny wydech do wody. Podczas tego ćwiczenia należy wypuszczać jednostajnie całe powietrze trzymając brzeg. Ćwiczenie najlepiej wykonywać w seriach. Podczas jednej serii po wypuszczeniu powietrza powinno nastąpić wynurzenie i od razu po wykonaniu wdechu zanurzenie z powrotem, by wykonać kolejny wydech. Warto powtórzyć ten cykl około 4-5 razy. Ciekawą alternatywą do tego ćwiczenia mogą być wydechy z wydawaniem odgłosu. Jeśli ktoś z Was chce pokrzyczeć po ciężkim dniu, również polecam zrobić to pod wodą 😉
Ze względu na gęstość wody, która jest większa od powietrza, podczas wydechu może być odczuwany pewien opór. Wpływa to na uczucie zmęczenia, ze względu na to, że organizm nie jest przyzwyczajony do tego typu wysiłku. Aby poprawić siłę wydechu polecam w podobnych seriach jak wcześniejsze ćwiczenie spróbować robić nasilony wydech do wody. Polega on na jak najszybszym wypuszczeniu całego powietrza jakie znajduje się w płucach. Możecie się domyślać, że ćwiczenie to będzie wymagało większego wysiłku, jednak zdecydowanie wpłynie na poprawę wydechu.
Kolejnym pomocnym ćwiczeniem może być również wykonywanie wydechu po bezdechu. Polega ono na wstrzymaniu oddechu po zanurzeniu i wypuszczeniu powietrza dopiero po chwili. W tym wypadku możecie liczyć pod wodą np. do 3, 5, 10, a nawet 20 sekund. Jako alternatywę można spróbować wypuścić od razu całe powietrze do wody i sprawdzić ile jest się w stanie wytrzymać pod wodą na bezdechu. Pamiętajcie jednak, że takie ćwiczenia należy wykonywać w momencie, po oswojeniu ze środowiskiem wodnym oraz przy osiągnięciu poczucia komfortu w wodzie.
Oddychanie jest nam niezbędne do życia i podczas pływania ta zasada się nie zmienia! Warto więc pamiętać, że zadbanie o podstawy otwiera drogę do pływania, które będzie zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze.
Trzymam za Was kciuki i do zobaczenia na basenie!
Ola | Team Mania Pływania