Mamy dla Was kilka istotnych informacji pomocnych przy rozpoczynaniu wodnej przygody z niemowlakiem.
Przed pierwszą wizytą na basenie warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Większość szkółek pływania niemowląt nie stawia wymagania by dostarczono do nich zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań uczęszczania z maluchem na basen, jednak warto zasięgnąć porady medycznej w tej sprawie u eksperta.
W pierwszych latach życia dziecka, a zwłaszcza kiedy zaczyna uczęszczać do żłobka czy przedszkola, zdarza się, że miewa lekkie katarki, jednak gdy widzicie i czujecie, że dziecko mimo to dobrze się czuje, nie ma przeciwwskazań do brania w zajęciach. Jednak kiedy w grę wchodzą poważniejsze objawy takie jak infekcja, biegunka lub widzicie, że dziecko po prostu źle się czuję, powinniśmy odpuścić zajęcia, zostać w domu, odpocząć i zregenerować się, aby powrócić na basen w pełni sił.
Po przebyciu choroby czy biegunki możemy ponownie uczestniczyć w zajęciach przynajmniej dwie doby po przejściu objawów.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących zmian, wysypki, zakażenia skóry powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem oraz poinformować o nich instruktora.
Główne przeciwwskazania do pływania to:
-> Ostre infekcje dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego
-> Niektóre choroby skóry
-> Uczulenie na ozon, chlor
-> Nawracające zakażenia i przewlekłe choroby układu moczowego
-> Nasilony refluks żołądkowo-przełykowy
-> Niektóre przewlekłe choroby płuc
-> Nawracające zapalenia ucha środkowego
Należy jednak pamiętać, że regularne chodzenie z dzieckiem na basen wpływa korzystnie na jego rozwój fizyczny i psychiczny, bierze niebagatelnie duży udział w hartowaniu małego organizmu a przede wszystkim wzmacnia odporność.
Widzimy się na basenie?
Julia Małek / Mania Pływania