Zajęcia na basenie niosą ze sobą wiele korzyści dla najmłodszych. Mamy dla Was kilka istotnych informacji pomocnych przy rozpoczynaniu wodnej przygody z niemowlakiem.

Przed pierwszą wizytą na basenie warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Większość szkółek pływania niemowląt nie stawia wymagania by dostarczono do nich zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań uczęszczania z maluchem na basen, jednak warto zasięgnąć porady medycznej w tej sprawie u eksperta, na przykład przy okazji wizyty kontrolnej.

W pierwszych latach życia dziecka, a zwłaszcza kiedy zaczyna uczęszczać do żłobka / przedszkola, zdarza się, że miewa „lekkie katarki”, jednak gdy widzicie i czujecie, że dziecko mimo to dobrze się czuje, nie ma przeciwwskazań do brania udziału w zajęciach. Jednak kiedy w grę wchodzą poważniejsze objawy takie jak infekcja, biegunka lub widzicie, że dziecko po prostu źle się czuję, dobrze jest odpuścić  zajęcia, zostać w domu, odpocząć i zregenerować się, aby powrócić na basen w pełni sił.

Po przebyciu choroby osłabienia czy biegunki warto dać dziecku chwilę na pełne dojście do siebie i powrót na basen przynajmniej dwie doby po przejściu objawów.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących zmian, wysypki, zakażenia skóry należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem oraz poinformować o nich instruktora.

Główne przeciwwskazania do brania udziału w zajęciach pływania to:

-> Ostre infekcje dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego.

-> Niektóre choroby skóry.

-> Uczulenie na ozon / chlor.

-> Nawracające zakażenia i przewlekłe choroby układu moczowego.

-> Nasilony refluks żołądkowo-przełykowy.

-> Niektóre przewlekłe choroby płuc.

-> Nawracające zapalenia ucha środkowego.


Należy jednak pamiętać, że regularne chodzenie z dzieckiem na basen wpływa korzystnie na jego rozwój fizyczny i psychiczny, bierze niebagatelnie duży udział w hartowaniu małego organizmu a przede wszystkim wzmacnia odporność.


Julia Małek / Mania Pływania

EnglishPolishUkrainian