Jak pielęgnować skórę dziecka po wizycie na basenie?

Po zajęciach pływania powinniśmy umyć dziecko pod prysznicem delikatnym żelem lub mydłem dla niemowląt, które stosujemy na co dzień podczas domowych kąpieli. Pływalnie najczęściej wyposażone są w prysznice z deszczownicą umożliwiającą opłukanie siebie i dziecka w jednym momencie bez konieczności asekuracji drugiej osoby. Pływalnie przystosowane do prowadzenia zajęć dla niemowląt posiadają szatnie basenowe wyposażone w przewijaki dla niemowląt, które umożliwiają  osuszenie i dalszą pielęgnację. Po osuszeniu niemowlęcia warto zarezerwować sobie chwilę na nawilżenie skóry dziecka balsamem  lub oliwką, przy okazji możemy wykorzystać ten czas na masaż, który dodatkowo odpręży i zrelaksuje malucha.

Jak suszyć niemowlakowi włoski?

Po wyjściu z wody należy przede wszystkim bardzo dokładnie osuszyć głowę i uszy malucha. Najlepiej osuszyć dziecku włosy oraz uszy ręcznikiem i nałożyć bawełnianą czapeczkę. Jeżeli malec ma dłuższe włosy, możemy użyć suszarki,  trzymając strumień powietrza w odpowiednim odstępie od główki (30 cm). Przed nakierowaniem strumienia powietrza na dziecko,  warto zrobić próbę i nakierować go najpierw na zewnętrzną część swojej dłoni, by skontrolować temperaturę suszarki.

Czy dziecko może ssać smoczek w wodzie?

Jeżeli niemowlę tylko od czasu do czasu ssie smoczek, nie będziemy mieli problemu z odstawieniem go podczas zajęć. Smoczek podczas przebywania w wodzie nie jest wskazany i najlepiej, żeby nie korzystać ze niego podczas zajęć, ponieważ uniemożliwia on wykonywanie niektórych ćwiczeń i zaburza cel lekcji. Jeśli jednak niemowlę często ssało smoczek i odstawienie go jest główną przyczyną płaczu czy lęku, powinniśmy stopniowo przyzwyczajać go do nowej  sytuacji i pozwolić  na chwilowe odstępstwa od tej reguły.

Czy oprócz podstawowych kosmetyków do pielęgnacji na basenie, jak żel do kąpieli dla niemowląt czy oliwka, potrzebne jest coś jeszcze ?

Torba maluszka powinna być wyposażona przede wszystkim w sprawdzone kosmetyki, których używamy podczas domowej kąpieli, takie jak żel lub mydło dla niemowląt, oliwkę natłuszczającą lub balsam nawilżający po kąpieli, mokre chusteczki oraz wszelkiego rodzaju kosmetyki, które towarzyszą w codziennej pielęgnacji.

Dodatkowymi elementami, w które można się wyposażyć jest np. spray do uszu typu Olivocap, którego należy użyć przed wejściem do wody, natłuści on kanał ucha, dzięki czemu woda będzie z niego wypływać,   zmniejszy to ryzyko zalegania wody w uchu dziecka i wystąpienie stanów zapalnych. Sólą fizjologiczną,  możemy przepłukać oczy niemowlęcia w przypadku, kiedy będą podrażnione. 

Jeżeli macie inne dodatkowe  pytania dotyczące zajęć, napiszcie do nas na adres biuro.maniaplywania@gmail.com – chętnie na nie odpowiemy!

Julia Małek / Mania Pływania