Jak pielęgnować skórę dziecka po kąpieli na basenie?

Po zajęciach w  basenie powinniśmy umyć dziecko pod prysznicem delikatnym żelem lub mydłem dla niemowląt. Prysznice z deszczownicą umożliwiają nam opłukanie siebie i dziecka w jednym momencie bez konieczności asekuracji drugiej osoby. W większości obiektów szatnie basenowe wyposażone są w przewijaki dla niemowląt, które umożliwiają nam  osuszenie i dalszą pielęgnację. Po osuszeniu niemowlęcia warto zarezerwować sobie chwilę na nawilżenie skóry dziecka balsamem  lub oliwką, przy okazji możemy wykorzystać ten czas na masaż, który dodatkowo odpręży i zrelaksuje naszego malucha.

Jak suszyć niemowlęciu włoski?

Po wyjściu z wody należy przede wszystkim bardzo dokładnie osuszyć głowę i uszy malucha. Najlepiej osuszyć dziecku włoski oraz uszy ręcznikiem i nałożyć bawełnianą czapeczkę. Jeżeli malec ma dłuższe włosy, możemy użyć suszarki,  trzymając strumień powietrza w odpowiednim odstępie od główki (30 cm). Przed nakierowaniem strumienia powietrza na dziecko,  warto zrobić próbę i nakierować go najpierw na zewnętrzną część swojej dłoni, by skontrolować temperaturę suszarki.

Czy dziecko może ssać smoczek w wodzie?

Jeżeli niemowlę tylko od czasu do czasu ssie smoczek, nie będziemy mieli problemu z odstawieniem go podczas zajęć. Smoczek podczas przebywania w wodzie nie jest wskazany i najlepiej, żeby nie korzystać ze niego podczas zajęć, ponieważ uniemożliwia on wykonywanie niektórych ćwiczeń i zaburza cel lekcji. Jeśli jednak niemowlę często ssało smoczek i odstawienie go jest główną przyczyną płaczu czy lęku u niemowlęcia, powinniśmy stopniowo przyzwyczajać go do nowej  sytuacji i pozwolić   na chwilowe odstępstwa od tej reguły.

Najsilniejszy odruch ssania mają niemowlęta do ukończenia trzeciego miesiąca życia. Potem smoczek staje się już tylko chwilowym przyzwyczajeniem. Gdy noworodek płacze, starajmy się szukać powodów, które mogą go do tego skłaniać, spróbójmy nakarmić go, ponosić na rękach, przytulać, bujać, śpiewać mu kołysanki, a dopiero potem myśleć o smoczku.

Czy oprócz podstawowych kosmetyków do pielęgnacji na basenie, jak żel do kąpieli dla niemowląt czy oliwka, potrzebne mi cos jeszcze ?

Torba maluszka powinna być wyposażona przede wszystkim w sprawdzone kosmetyki, których używamy podczas domowej kąpieli, takie jak żel lub mydło dla niemowląt, oliwkę natłuszczająca lub balsam nawilżający po kąpieli, mokre chusteczki oraz wszelkiego rodzaju kosmetyki, które towarzyszą wam w codziennej pielęgnacji.

Dodatkowymi elementami, które nie są koniecznie, ale można się w nie wyposażyć  (kiedy dziecko ma np. problemy z uszkami lub oczkami) jest np. spray do uszu Olivocap, którego należy użyć przed wejściem do wody. Natłuści on kanał ucha, dzięki czemu woda będzie z niego wypływać,   zmniejszy to ryzyko zalegania wody w uchu dziecka i wystąpienie stanów zapalnych. Koszt 40 ml. sprayu to około 20 zł.

Kolejnym dodatkowym elementem może być sól fizjologiczna np.  Babycap, którą możemy przepłukać oczy niemowlęcia w przypadku, kiedy będą podrażnione.  Sól fizjologiczna najczęściej sprzedawana jest w ampułkach 5ml. Koszt 10 takich ampułek to około 6 zł.

Kategorie: Artykuły