Moment w którym dziecko zaczyna samodzielnie i w miarę sztywno trzymać główkę oraz posiada aktywny system immunologiczny  jest doskonałym czasem na rozpoczęcie wodnej przygody. Przypada mniej więcej na 3 miesiąc życia dziecka.

Trzeba pamiętać, że dla  niemowlęcia kontakt z wodą jest zjawiskiem naturalnym. Fakt, że  przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była dla niego naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się ma duże znaczenie. Do 6 – 9 miesiąca dziecko ma zakodowane odruchy pierwotne takie jak odruch chodu, chwytny, pełzania, kopania a przede wszystkim umiejętność wstrzymania powietrza, które nie utrwalane zanikają. Przebywanie w środowisku wodnym pozwala te odruchy podtrzymać  co znacznie usprawnia mięśnie, wzmacnia kościec i wpływa na ogólny rozwój motoryki dziecka. Kolejnym ważnym argumentem jest to że niemowlę lubi leżeć na plecach co umożliwia wykonanie ćwiczeń na grzbiecie ( od momentu kiedy dziecko zaczyna siadać, wykazuje mniej chęci by wykonywać ćwiczenia na plecach ponieważ znacznie ogranicza mu to pole widzenia)

Nigdy nie jest za późno, żeby przyjść na pierwsze zajęcia. Jednak im szybciej zapiszemy dziecko na basen, tym łatwiej i szybciej przyswoi ćwiczone umiejętności oraz z pewnością wpłynie to korzystnie na jego rozwój psychofizyczny.

Julia Małek

Kategorie: Artykuły