Najczęściej na zajęciach dla niemowląt, w wodzie dziecku towarzyszy jedno z rodziców. Drugi rodzic przeważnie (choć nie jest to koniecznością) przebywa w tym czasie na lądzie czy trybunie, dodając otuchy, wsparcia i dokumentując pierwsze chwile spędzone na basenie, jednak nie powinien rozpraszać swoją obecnością malca ponieważ kontakt z nowym otoczeniem i mnóstwem nowych bodźców jest dużą zmianą w życiu niemowlęcia.

Wybór, który z rodziców przebywa z dzieckiem w wodzie zależy przede wszystkim od tego które z partnerów czuje się w tej roli pewniej.

W praktyce na pierwszych zajęciach dzieciom częściej towarzyszą mamy a zwłaszcza kiedy są to mamy karmiące pociechę piersią. bliski kontakt fizyczny i ciepło które przekazuje maluchowi mama znacznie go uspokaja, co jest bardzo ważne przy zapoznawaniu się malca z nową sytuacją.

Czasami rodzicom zdarza się podchodzić do tego zbyt nerwowo, nie jest to jednak bez znaczenia, ponieważ wszystkie emocje które odczuwamy i te dobre, ale również te złe dziecko bardzo dobrze wyczuwa i je po nas przejmuje. I właśnie tutaj tatusiowie częściej postrzegani są jako ci bardziej opanowani, spokojni i odważni. Co przydaje się zwłaszcza przy wykonywaniu pierwszych nurków.

Dla dziecka oczywiście bardzo ważny  jest kontakt z obojgiem rodziców, ale również dla rodziców przebywanie z niemowlęciem na basenie jest bardzo uczące i zwiększa komfort w sytuacjach, w których woda odgrywa znaczącą role jak kąpiel czy wakacje. Stąd, jeżeli chodzi o późniejsze zajęcia i ewentualną zmianę w asystowaniu dziecku , nie ma problemu, żeby drugi rodzic uczestniczył w zajęciach, pod warunkiem, że wcześniej przyglądał się im i zna podstawowe chwyty. Ponieważ świadomy i aktywny udział rodzica  w zajęciach jest bardzo ważny, bowiem to on w rzeczywistości jest nauczycielem swojego dziecka, pod okiem instruktora który dokładnie tłumaczy i wyjaśnia jaki jest cel poszczególnych zadań.

Bez względu na to czy w basenie jest z dzieckiem mama czy tata, najważniejszy jest spokój, dobry kontakt z instruktorem a przede wszystkim świadomość, że przychodzimy na basen zrobić coś dobrego dla naszego dziecka .

Julia Małek

Kategorie: Artykuły