Wyjście z niemowlakiem na basen wymaga od rodziców dużego zaangażowania.

Po wyjściu z brzucha mamy pierwsze oswajanie z wodą zaczyna się już podczas kąpieli , to dobry czas na obserwowanie odruchów i dynamicznych zmian malucha. Kiedy  jednak  wybieramy się z niemowlęciem na basen musimy pamiętać o paru istotnych elementach, które powinniśmy przyswoić od pierwszych zajęć.

Najważniejszymi aspektami warunkującymi to jak dziecko będzie reagowało na nową sytuacje jest np. fakt czy jest wyspane i najedzone –  najodpowiedniejszą porą na zajęcia pływania jest pora po spaniu lub drzemce i posiłku. Tu należy zwrócić uwagę by dziecko po posiłku miało możliwość odpoczynku. Między jedzeniem a wejściem do wody powinna minąć około pół godziny. Wyjątek stanowi karmienie piersią – można nakarmić maluszka nawet kwadrans przed wejście na basen, należy jednak pamiętać by nie przesadzić z ilością pokarmu, oraz zadbać o prawidłowe odbicie

Przed zajęciami powinniśmy zadbać o komfort i spokój dziecka. Przebywanie na basenie który jest dla niego nową sytuacją i niesie za sobą wiele nieznanych bodźców w postaci miejsca, środowiska, obcych ludzi, zabawek oraz wielu kolorów i nowych kształtów może być dla niemowlęcia trudne a zwłaszcza kiedy jest wcześniej rozdrażniony.

Należy pamiętać również o tym, że wszystkie pozytywne jak i negatywne emocje są bardzo łatwo wyczuwane przez dziecko i warunkują jego nastrój. Zajęciami na pewno nie powinniśmy się stresować ponieważ to instruktor wyjaśnia, oswaja, odpowiada na zadane mu pytania, pokazuje i tłumaczy jak wykonać ćwiczenia oraz dostosowuje tempo adekwatnie do grupy.

Cenne wskazówki :

– Nie zrażaj się kiedy dziecko płacze podczas pierwszych lekcji. Jest to dla niego nieznana sytuacja, której towarzyszy mnóstwo nowych bodźców. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu i dłuższej adaptacji do nowych warunków. Pamiętaj że dziecko również może mieć gorszy dzień i nie jest to nic złego, w takich chwilach pozwól mu na drobne odstępstwa i pozwól  mu cieszyć się pobytem na basenie

-staraj się mówić do dziecka tak jak w domu, nie bój się zwracać do niego pieszczotliwie, radośnie i wesoło. Kiedy nasz głos będzie spokojny, poczuję się pewniej i bezpieczniej.

– Postaraj się wykonywać płynne, nie nerwowe ruchy, nie ściskać dziecka zbyt mocno by mogło czuć się komfortowo, im mocniejszy i sztywniejszy mamy chwyt tym dziecko jest bardziej spięte.

-Staraj się nie wynurzać dziecka zbyt często i trzymaj je tak aby linia jego barków była na linii wody,  zapobiegnie to wyziębieniom. Jednocześnie zwracaj  uwagę na to gdzie znajduję się bródka dziecka by zapobiec niekontrolowanemu zachłyśnięciu.

– Chwal konstruktywnie, dopinguj, nagradzaj dziecko za postępy i ciesz się razem z nim nowymi osiągnieciami.

– Pamiętaj że zajęcia na basenie są dla was, każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

Kolejnym ważnym punktem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie techniczne a mianowicie pakowanie. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest spakowanie siebie i dziecka w dwie oddzielne torby, co usprawni przebieranie się w szatni.

Torba maluszka powinna być wyposażona w pieluszkę specjalnie przystosowaną do wody, kilka sztuk pampersów, chusteczki nawilżające, ręcznik z kapturkiem na basen, zapasowy ręcznik do wycierania w szatni, kosmetyki do pielęgnacji takie jak płyn dla niemowląt pod prysznic, oliwka lub krem (do natłuszczenia niemowlęcia po basenie – nie korzystamy z oliwki i kremów natłuszczających przed wejściem do wody ponieważ niemowlę może nam się ślizgać w wodzie i możemy mieć kłopoty z utrzymaniem go. Kolejnym ważnym elementem jest zabranie ze sobą zapasowego ubranka, które będzie bezpiecznym wyjściem gdy poprzednie nam zamoknie czy spadnie na wilgotną podłogę. Warto również wziąć ze sobą przekąskę po basenie, ponieważ maluszki w wodzie nabierają ogromnego apetytu. Dodatkowymi elementami, w, które nie są konieczne, ale możemy wyposażyć w nie nasza torbę dla niemowlaka jest spray do uszu  Olivocap, który służy do natłuszczenia wnętrza ucha by zapobiec wpływaniu do niego wody oraz sól fizjologiczną, którą możemy użyć do przemycia oczek niemowlaka w przypadku kiedy będą podrażnione.

Torba rodzica powinna być wyposażona w strój kąpielowy przylegający do ciała, ręcznik, czepek, klapki, kosmetyki do pielęgnacji.

Krok po Kroku

Po spakowaniu jednej i drugiej torby, porządnej drzemce, posiłku i dobrym nastawieniu czas wyruszyć w drogę na basen.

  1. Po wejściu do budynku basenu, zostawiamy okrycia wierzchnie oraz obuwie w szatni głównej
  2. Do szatni basenowej wchodzimy 15-20 minut przed zajęciami, dając sobie zapas czasu, spokojnie się przebrać i przygotować przed lekcją (do szatni możemy wejść z nosidełkiem w którym będzie przebywało dziecko podczas naszego przebierania się)
  3. Dziecko przebieramy na przewijaku i zawsze pamiętamy by nie zostawiać na nim dzieci bez opieki i nadzoru
  4. Opłukujemy się razem z dzieckiem pod prysznicem i zawijamy dzieciątko w ręcznik z kapturkiem alby zapobiec wyziębieniu)
  5. Wchodzimy na nieckę basenową, czekamy aż poprzednia grupa skończy zajęcia, sprawdzamy obecność i tylko na znak instruktora wchodzimy do wody
  6. Po zajęciach myjemy się z dzieckiem pod prysznicem
  7. Osuszamy dokładnie dziecko zwłaszcza główkę i uszy, ubieramy się (odpowiednio do temperatury otoczenia, by nie przegrzać siebie i dziecka )
  8. Po wyjściu z szatni pozostajemy na terenie basenu jeszcze przez około 30 minut, by zapobiec zderzeniu się różnicy temperatur, ponieważ w płucach oraz zatokach dziecka znajduje się ciepłe basenowe powietrze. To doskonały czas na przekąskę i nakarmienie dziecka.

Julia Małek

Kategorie: Artykuły