Najlepszy moment na pierwszy samodzielny wyjazd dziecka
To zagadnienie spędza sen z powiek nie jednym rodzicom. Przy nim pojawia się ogrom dodatkowych pytań. Czy dziecko jest odpowiednio przygotowane? Czy nie jest za wcześnie? Czy nie jest za późno, ponieważ zależy nam na tym, aby dziecko mogło czerpać radość w gronie rówieśników?
Te pytania bez wątpienia są słuszne i zadawane nie bez przyczyny. W całym tym procesie najważniejszy jest bez wątpienia kontakt z dzieckiem. Przede wszystkim musimy pamiętać, że każde dziecko jest odrębną jednostką i rozwija się w swoim tempie, więc nie możemy mówić o jednym idealnym wieku.
Tak naprawdę wiek odgrywa mniejszą rolę od odpowiedniego przygotowania dziecka do wyjazdu. Pisząc o przygotowaniu, mamy na myśli doświadczenia, które pozwolą dziecku na czerpanie jak największej radości i satysfakcji.

Kiedy więc najlepiej rozpocząć przygodę z wyjazdami, obozami i koloniami?
Wiele źródeł podaje magiczny wiek, jakim jest 8 lat. Z naszego punktu widzenia i wieloletniego doświadczenia podczas prowadzenia obozów i kolonii dla dzieci odpowiedź jest nieco bardziej złożona. Mamy doświadczenie z dziećmi, które pierwszy raz na obozie były już w wieku 6 lat i radziły sobie doskonale, miały dobry kontakt z rówieśnikami, nie miały problemów z codziennymi czynnościami i nabyły ogrom nowych doświadczeń. Podzieliliśmy więc to pytanie na 3 grupy wiekowe. Są to oczywiście ramy umowne i tak jak pisaliśmy powyżej, powinniśmy wziąć poprawkę na fakt, iż każde dziecko ma swoje doświadczenia, różną wrażliwość oraz charakter.

 Dziecko w wieku 6,7 i 8 lat jest gotowe jeśli:

-Poza szkołą uczestniczy w zajęciach  dodatkowych,  pływanie,  taniec,  gimnastyka  (zajęcia  grupowe  bez  obecności rodzica).
– Jest dość niezależnym i samodzielnym dzieckiem, to znaczy samodzielnie dokonuje czynności higienicznych takich jak prysznic czy mycie zębów, ścieli łóżko, potrafi zrobić sobie kanapkę. Z doświadczenia wiemy, że dzieci, które nie koniecznie wykonują opisane czynności w domu, świetnie radzą sobie w tego typu obozowych czynnościach samodzielnie – warto dać im odrobinę swobody i sprawdzić to w warunkach domowych 🙂
– Dopytuje o tego rodzaju aktywności, interesują go takie tematy i chce się o nich dowiedzieć więcej lub zależy mu na wyjeździe. Dobrze jest w tym miejscu uświadomić dziecko o wszystkich aspektach obozowej wycieczki, związanych z samodzielnym nocowanie, planem dnia oraz programem zajęć.


Dziecko w wieku 9,10, 11 lat i więcej jest gotowe jeśli:


Przygotujemy je w odpowiedni sposób (poniżej znajdziecie cenne wskazówki)
– Jeżeli nie ma odgórnych przeciwwskazań do uczestniczenia w tego typu wydarzeniach to naprawdę świetny czas na obozową przygodę.
– Dobrze jest wybrać obóz, którego program będzie interesował dziecko oraz równocześnie zachęci je do różnorodnych aktywności i pozwoli na nowe doświadczenia.
– Jeżeli dziecko ma jakiekolwiek obawy lub trudności w kontaktach z rówieśnikami, dobrym pomysłem będzie otwarta rozmowa z nim, pokazanie plusów wyjazdu i zwrócenie się do organizatora z każdym nurtującym pytaniem tak, abyście wspólnie mogli znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji.


W tym miejscu warto podkreślić, że jeżeli dzieci w wieku 10,11 lat wahają się co do wyjazdu, warto zachęcić je i dodać im odwagi kibicując i wspierając podczas takiego wydarzenia, ponieważ prawdopodobnie w późniejszym etapie 12,13 i 15 lat również będą im towarzyszyły takie wahania. Warto jest nabywać nowe doświadczenia i pozwolić na dalszy rozwój w gronie rówieśników na tego typu wyjazdach, a umiejętności, które posiądą, zaowocują na każdym późniejszym etapie życia.

No dobrze, wiemy już, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o pierwszym obozie. A jak najlepiej przygotować dziecko do takiego wyjazdu?


Przed wyjazdem możemy, a nawet powinniśmy:

– Otwarcie porozmawiać z dzieckiem o tym jak wygląda taki wyjazd, przedstawić ramowy plan dnia, opowiedzieć o tym, jakie atrakcje na niego czekają.
– Opowiedzieć o swoich dobrych doświadczeniach z obozami i koloniami, jakie mamy w swojej pamięci
– Obejrzeć wspólnie zdjęcia i filmy z poprzednich turnusów, aby pokazać dziecku moc atrakcji, uśmiechów i wprowadzić je w dobry nastrój
– Pozwolić na „nocowanie” u koleżanki/ kolegi lub dziadków – to super mini test przed samodzielnym wyjazdem
– Zachęcić koleżankę lub kolegę do wspólnego wyjazdu. Dobrym pomysłem przy zapisaniu się na pierwszy obóz jest wybrać się z kimś, kogo się zna – Razem jest zawsze raźniej, a wspólne wspomnienia będą jeszcze leprze!
– Przygodę z dłuższymi samodzielnymi wyjazdami dobrze jest również rozpocząć od krótszych wycieczek oraz uczestniczenia w półkoloniach, które przybliżą obozową aurę.

Pamiętajcie, że zawsze możecie zapytać organizatora o każdą rzecz, która Was interesuje i może rozjaśnić wasze troski. Kibicujmy dzieciom na każdym kroku i pozwólmy im na odkrywanie świata.

Julia Małek

Kategorie: Artykuły