Robicie sobie wspólne „wypady” na basen i zastanawiacie się, jak dobrze wykorzystać ten czas? Zabawa i wspólnie spędzony czas to naturalnie największa wartość, pamiętajcie, że możecie również wykorzystać ten czas na połączenie tego z nauką pływania, dzięki temu wszystkie wodne zabawy wskoczą na wyższy poziom i będą bezpieczne.

Szykują się Wam wakacje nad wodą? Koniecznie zobaczcie, jak możecie ćwiczyć samodzielnie:

  1. „Pajączek” – Oparcie nóg o ścianę basenu i chwyt brzegu obiema rękami. Super ważna umiejętność, która zalicza się do ćwiczeń z grupy „samoratownictwa”. Opcji na to ćwiczenie jest wiele: poruszanie się wzdłuż krawędzi ; wyścig pająków ; przechodzenie po elementami „przeszkodami” wzdłuż ściany. To również świetna pozycja do nauki wydechów „bąbelków” i opanowania umiejętności zanurzania głowy.
  2. „Opady z brzegu” – Aktywny siad na brzegu z wykonaniem opadu do wody. Ćwiczenie oswajające i przygotowujące do skoków. Warto zacząć od opadów z pełną asekuracją rodzica, przechodząc do bardziej złożonych takich jak ślizg z zanurzeniem ; samodzielne dopłynięcie do celu ; strzałka.
  3. Wyjście na brzeg – Samodzielne wyjście na brzeg. Przy nauce wychodzenia warto zachować kolejność: rączki, brzuch, nóżki. Must have i abc każdego małego i dużego pływaka oraz filar samoratownictwa. Możecie zacząć od „schodka”, który np. z dłoni zostaje podkładany pod stopę pływaka, tutaj ważne jest danie dziecku odpowiedniej ilości czasu na opanowanie unikając przy tym „wyręczania” i „podsadzania” ich na brzeg.
  4. Pływanie na brzuszku – Chwyt rodzica w okolicach pach dziecka, ułożenie ciała pływaka „na brzuchu” w pozycji poziomej. Ta pozycja to super baza w której dzieci mogą ćwiczyć pracę nóg oraz wydechy do wody. Ma podwójną wartość ponieważ dzieci widzą twarz rodzica i mogą z nim współćwiczyć.
  5. Pływanie na plecach – Chwyt rodzica w okolicach pach dziecka, ułożenie ciała pływaka na plecach w pozycji poziomej. Ćwiczenie warto zacząć od chwytu „policzek do policzka” w którym dzieci mają opartą głowę o ramie rodzica przechodząc kolejno do bardziej zaawansowanej wersji leżenia na wodzie. Doskonalenie pracy nóg i koordynacji.
  6. Skoki – Skok do wody z pozycji stojącej na brzegu (ważne! Palce pływaka powinny być zawsze „zahaczone” o brzeg basenu jako zabezpieczenie przed poślizgnięciem). Skoki warto zacząć od tych z pełną asekuracją np. w chwycie za ręce, kolejno ze wspólnym nurkiem przechodząc do skoków z samodzielnym dopłynięciem do celu.
  7. Piąteczka – Bonuus ? Pamiętajcie o tym, żeby zawsze po zakończonych ćwiczeniach przybić z dziećmi wspólną piątkę!

Mania Pływania,

Julia