Przed zajęciami mały człowiek powinien być:

>Wyspany

>Najedzony (niegłodny)

>Spokojny (bez dodatkowych bodźców)

Drzemka

Zapisując się na zajęcia warto dobrać godzinę lekcji tak, aby nie kolidowała ze spaniem. Przed zajęciami warto zadbać, aby dziecko było wypoczęte oraz wyspane. W praktyce często zdarza się jednak, że może być z tym różnie chociażby przez ząbkowanie, kolki lub czynniki na które nie macie wpływu. W takie dni dobrze jest wziąć na to poprawkę, spróbować jednak przede wszystkim  dostosować rytm do małego człowieka. Być może nie wszystkie ćwiczenia w wodzie będą dla niego ukojeniem a nawet mogą okazać się jeszcze bardziej drażniące. Warto wtedy próbować wykonywać ćwiczenia dostosowując je do maluszka – dać mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości, najprawdopodobniej tego w tym czasie potrzebuje najbardziej.

Posiłek

 Kolejnym składowym elementem, który wpływa na spokój i szczęście dzieci podczas zajęć jest poziom ich sytości. Między jedzeniem a wejściem do wody powinna minąć około pół godziny. Wyjątek stanowi karmienie piersią – można nakarmić maluszka kwadrans lub nawet chwilę przed wejście na basen, należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością pokarmu, oraz zadbać o prawidłowe odbicie. Jeżeli istnieje taka potrzeba, można również rozważyć karmienie dzieci podczas trwania lekcji, wychodzą w trakcie zajęć na tak zwaną „przerwę”. W najmłodszych grupach, kiedy np. dziecko jest rozdrażnione oraz potrzebuje i domaga się pokarmu, mama może spokojnie opuścić nieckę okryć niemowlę ręcznikiem oraz nakarmić je w komfortowym dla nich miejscu tak, aby dziecko mogło zaspokoić swoją potrzebę. Po karmieniu nie ma przeciwwskazań do powrotu na zajęcia, uważając i kontrolując odruchy dziecka.

Spokój  

Przed zajęciami powinniśmy zadbać o komfort i spokój dziecka. Przebywanie na basenie który jest dla niego nową sytuacją i niesie za sobą wiele nieznanych bodźców takich jak nowe miejsce, przestrzenie, obcy ludzie, zabawki oraz wiele kolorów i nowych kształtów może być dla niemowlęcia wyzwaniem. Przed zajęciami dziecko w miarę możliwości powinno być wyciszone. Warto zadbać o minimalizowanie zbędnych bodźców. Dlatego warto zarezerwować nadmiar czasu (ok 30 minut) na spokojne dotarcie na basen oraz przebranie siebie i dziecka w szatni oraz spokojne wejście na nieckę.

Pływanie niemowląt jest piękne!

Mania Pływania,

Julia Małek

EnglishPolishUkrainian